Co je Roleplay

RP nebo-li Roleplay je fenomén týkající se každé hry s možností hraní online a v různých formách přetéká i do jiných úrovní virtuálního i reálného života a praktikují ho miliony lidí po celém světě. Přesto ale není pro každého. Vyžaduje alespoň špetku fantazie a představivosti, poněkud pokročilejší mentální vyzrálost a zdravý selský rozum. Umožňuje ale vyzkoušet si věci, které mechanismus hry přímo sám nenabízí a přesto perfektně pasují do prostředí hry. Dá se vzdáleně přirovnat k improvizačnímu divadlu, kde se také vžijete do role postavy a podle toho se chováte a reagujete dle daného charakteru na nově vzniklé situace. Pokud se rozhodnete nahlédnout do této nové dimenze hry, můžete si vyzkoušet, jaké to je být někým jiným, aniž by to jakkoliv zasáhlo vás reálný život a prožít si díky tomu nové zážitky.

 

V zásadě se dá rozdělit do několika stylů:

Klidové/Relaxační - lidé zaměřující se na tento typ si především libují v prostém povídání si v krčmách, vyprávění příběhů, klidných výletech po virtuálním okolí, rybaření apod.

Akční - zde jde o náročnější, aktivně posouvané situace, většinou připravované eventy. Často se jedná o pve, někdy i pvp boje, řešení různých hádanek a cílené cesty.

Mocenské - jakási nadstavba, kdy se hráči chápou vysokých politických pozic, vedou celé skupiny či národy. Jedná o jakýsi virtuální ekvivalent vysoké politiky, čítající diplomatická jednání, vyhlašování a uplaťnování zákonů apod. Tento styl však vyžaduje poněkud širší hráčskou základnu. Největší úskalí tohoto stylu bohužel je, že se do těchto pozic často derou hráči, kteří si chtějí kompenzovat nedůležitost a komplexy ze skutečného života. Ne všichni jsou takoví, ale je třeba se při tomto stylu obrnět trpělivostí.

 Dva hlavní mýty o RP, které bych rád vyvrátil:

Je to pro malé děti - právě naopak, několik nezávislých průzkumů jasně ukazuje, že hráči RP jsou v jasné převaze lidé dospělejší, respektive mentálně vyzrálejší, s čímž ale souvisí i vyšší věkový průměr (což neznamená, že to je věc, kterou by věk jakkoliv omezoval, pokud má mladší hráč dobrou představivost a je rozumný, nic mu v cestě nestojí)

Je to jen o virtuálním sexu - často používaný lživý argument. Je sice pravda, že je to věc, kterou nejeden RPer praktikoval, to však neznamená, že to je jen o tom a svou roli v RP má stejnou, jako normální sex v životě normálním. Můžete říct, že náš skutečný život je jen o sexu? Pro někoho je více důležitou součástí skutečného života, pro někoho méně důležitou a stejně tak je to i v RP. Pokud vás tento aspekt neláká, prostě ho nepraktikujete. Stejně jako třeba RP rybaření, lov nebo alchymie. To z vás nedělá o nic méně kvalitního RP hráče.